Střechu nad hlavou už přece máme. Jenže, není naše. Měsíční nájem někomu cizímu platit musíme. A co se tak nastěhovat do vlastního? No co, věčně tu nebudeme, tak to zůstane dětem. Nápad je tady a člověk jej chce realizovat. Nějaký peníz již našetřený má, ale když zjistí, že cena jen obyčejného bytu v paneláku je asi padesátkrát více, naděje pohasne. Pak však přijde nový nápad. Jde se do banky.
Pokud má žadatel štěstí tak přijde na řadu ještě téhož dne, a ještě téhož banka žadatele o poskytnutí hypotéky také vyhodí. Inu našli starý záznam, kdy v návalu starostí nebyla zaplacena splátka na auto, jen jedna, nebo snad dvě, určitě ne více než tři, ale pak, po nějakých tahanicích, se situace vyřešila. Částka byla doplacena později a na více splátek. Jenže, bohužel, už jsme v registru neplatičů a tím to prostě zvadlo. Vymazat to nelze. Alespoň ne nyní, a ne docela jednoduše.
Banka byla velmi přísná při posuzování žádosti, a tak lze ještě zkusit společnosti, které poskytují nebankovní hypotéky. Ty totiž většinou registry nezkoumají.
Nebankovní hypotéka je hodně podobná té obyčejné, s velkým rozdílem v tom, že má splnitelnější podmínky pro půjčení peněz. Prostě není v posuzování vaší bonity tak přísná.
Bonita, tedy bonita žadatele, je vlastně český ekvivalent pro anglický bankovní výraz credit worthiness. Pokud se obejdeme bez složitostí, jde o to, zda na to máte, tedy na případné splátky a zda jste důvěryhodný a ochotný splácet. Banky k tomu přistupují dle svých vnitřních předpisů, zákonem nic takového není ustanoveno, a tudíž je toto zkoumání u každé banky jiné. U nebankovní společnosti je tam určitá benevolence, takže pokud jste měli nějaký prohřešek, tyto společnosti to nezajímá. Respektive, neberou na to ohled. Vyřízení případné hypotéky je tím tedy také o hodně rychlejší. Což je v dnešní době jistě veliké plus. A to pro obě strany.