Kloubní pouzdra a chrupavky
S přibývajícím věkem se lidské tělo postupně mění na degenerující spleť tkání, která jednoho dne přestane fungovat. Nikdo z nás se tomuto procesu nevyhne, ale do značné míry můžeme ovlivnit rychlost, s jakou se tělesná schránka rozpadne. Lidské tělo funguje na základě prioritních mechanismů. Na prvním místě je srdce a mozek a spolu s nimi játra a ledviny. Následují žaludek, střeva, močový měchýř a další podpůrné orgány. Ty jsou zásobovány krví a živinami jako první, teprve pak se dostávají všechny látky do periferních oblastí, tedy do pohybového ústrojí, pokožky, ochlupení, vlasů a nehtů. Proces stárnutí tedy poznáme sami na sobě především na svém vzhledu.
Degeneraci lze oddálit vhodným pohybem a přiměřenou stravou a samozřejmě omezením stresu. Pohyb potřebujeme k rozproudění lymfy, která rozvádí živiny, a odvádí zplodiny metabolismu, a zároveň pohyb umožňuje využití vápníku a hořčíku, aniž by se vápník usazoval na nepatřičných místech.
Je známo, že nedostatek pohybu urychluje usazování vápníku v cévách. Je však žádoucí zvolit takový pohyb, který nepřetěžuje kloubní výstelky. Z praxe je známo, že např. extrémní sporty, jako je vzpírání, nebo i vrcholová forma gymnastiky, atletiky a cyklistiky příliš namáhá klouby a tito lidé se pak potýkají s vážnými zdravotními problémy.
Skákání prospívá ve všech směrech
Ideálním druhem pohybu je překvapivě skákání na pružné podložce trampolíny. Klouby jsou zatíženy jen přiměřeně, dochází k rozproudění krevního oběhu, dobře pracuje lymfatický systém, většina svalových partií je zaměstnána, navíc jde o velmi příjemný způsob tělesného cvičení. Je to svým způsobem druh antistresu, což v dnešní chaotické době uvítá každý z nás. Skákání milují především děti, ale trampolíny si dnes pořizují i osamělí senioři, kteří chtějí aktivně žít a zdravě se hýbat.