Vidíme buď svíticí zdroj, nebo osvětlené předměty, od nichž se světlo odráží nebo jimiž prochází do našeho oka.

Oko je orgán velmi citlivý, reaguje na velmi malé intenzity světla a snese i velmi vysoké osvětlení, ale může být oslněno, ba i těžce poškozeno silným zdrojem světla nebo střídáním světla a tmy nebo odrazem světla od lesklých předmětů. Může být unaveno prací při špatném osvětlení a při takové trvalé situaci se stále více poškozuje. Proto musíme dát již dětem pořádné osvětlení, aby se jejich zrak neunavoval a nepoškodil se natrvalo. Se stoupajícím věkem zrak slábne, starší člověk potřebuje při práci více světla než mladý.

lampička

Pár slov o žárovkách
            ŽÁROVKA – v dřívějších žárovkách svítilo žhavé uhlíkové vlákno, baňka byla čirá, aby to málo světla nebylo ničím brzděno. Jas vlákna byl malý a pohled do zdroje nijak zvlášť neoslňoval. Když však se začalo používat vlákna kovového, jehož teplota byla mnohem vyšší, jeho jas stoupal a zdroj oslňoval, Proto se baňka matovala buď vně, nebo později při zdokonalení výroby uvnitř. Světlo takové žárovky se více rozptýlí, jas se sníží, a je – li taková žárovka ve skleněné rozptýlené báni (např. bílé kouli), neobjeví se na ní odraz vlákna a báň je rovnoměrněji prosvícená.

vypínač

ŽÁROVKY BÍLÉ – mají baňky ze skla opálového. Toto sklo rozptyluje světlo vlákna tak dokonale, že žhavící vlákno vůbec nevidíme. Tyto žárovky mají ovšem větší ztráty světla (průměrně asi 12% podle příkonu). Nepatří do báně. Můžeme je nejčastěji použít do plechového či papírového stínítka, protože vycházející světlo je krásně bílé a měkké stíny jsou prosvětlené.

žárovka

ŽÁROVKY KRYPTONOVÉ – mají opálovou baňku, Úpravou vlákna a druhem náplně mají mnohem větší světelný výkon než žárovky obyčejné. Jsou ale dost citlivé na napětí v síti. Jejich jas je dost velký a oslňující. Nepoužíváme jich tedy bez stínítka, jsou – li v zorném poli oka.