Ne jen na Šumavě, ale i v jiných lesních úsecích je důležité předvídat a mít se hodně na pozoru před případnou zvěří. Dejte pozor na výskyt zvěře a přebíhání jich přes silnici a přizpůsobte tomu i jízdu.
· K nejčastějším střetům dochází v brzkých ranních hodinách, nebo ve večerním čase. Na českých silnicích se nejčastěji potkáme se srnou, prasetem nebo s jelení zvěří. Na Šumavě to může být i los, který byl ve střední Evropě ve středověku vyhuben. Nyní žijí už desítky kusů v šumavských lesích.
Střet s tak velkým zvířetem je hodně nepříjemný pro všechny účastníky. Dospělý samec losa váží až 450 kilogramů a měří 230 centimetrů. Tyto zvířata nelze chovat ve velkých stádech. Jsou docela dost umínění a podle toho se i specificky chovají. Na silnici je jen tak neuvidíte přebíhat jako srny, nebo prasata. Oni si tam v klidu postávají a třepa se pasou. Takže je toto místo nevyvádí z míry. Proto vás může klidně jeho výskyt překvapit, pokud vyjedete třeba ze zatáčky.
U takto velikého zvířete je krom velkých škod v ohrožení života i posádka. Mimo jiné i samo zvíře. Už jen střet s dospělým jelenem má fatální následky, masivní poškození celé přední části vozu včetně motoru a také střechy. Tyto části krom zvířete ohrožují posádku na životě.
Statistiky uvádějí, že za posledních pět let došlo ke 29 483 střetům se zvěří. Z toho bylo 11 nehod smrtelných, 51 těžkých zranění a 453 lehkých zranění.
· Předvídejte a přizpůsobte rychlost jízdy a aktuální podmínky, pokud jedete ráno nebo večer.
· Pokud zvíře vidíte, zpomalte. Pokud to jen jde, prudce brzděte a snažte se zvířeti vyhnout. Jeli to nebezpečné, nepokoušejte se o prudký manévr stranou.
· Jestliže došlo ke střetu, zapněte výstražná světla a pokud možno zajeďte ke krajnici. Za auto umístěte výstražný trojúhelník.
· Jestli je někdo zraněný, zavolejte první pomoc. Nepokoušejte se si sražené zvíře vzít, bylo by to považováno za pytláctví.
· Pořiďte fotodokumentaci a zavolejte na pojišťovnu.