Je to tropická, vytrvalá rostlina dosahující výše až 150 centimetrů, která se vyskytuje na území Japonska, Číny a Polynésie. Odtud se vyváží do Evropy a dalších kontinentů.
Její latinský název je Alpinia officinarum. Ke svému růstu potřebuje dostatek tepla a světla. Má až 30 centimetrů dlouhé kopinaté listy, které jednou ročně vykvetou bílými kvítky ve tvaru trubky s červenými pruhy. Jejich plodem je bobule.
Tato rostlina patří do čeledi zázvorovitých a stejně jako u zázvoru je nejužitečnější částí rostliny kořen. Obsahuje spoustu účinných látek s širokým využitím, zejména silici s vysokým obsahem pnenů, cineolu, kadinenu, dále pak flavonoidy, škrob, pryskyřici a flavonol galagin.
Jeho využití
· Jeho složení má dobrý vliv na naše trávení, zmírňuje plynatost a pomáhá zvládat křeče.
· Podává se při nechutenství a potížích s trávením.
· Zastavuje růst bakterií a má protizánětlivé účinky.
· Zlepšuje prokrvení organismu a tak působí i na náš nervový systém, hlavně na paměť a smyslové vnímání.
· Pomáhá při onemocnění tuberkulózou a různých kožních problémech.
· Zevně je využijeme při revmatismu.
· Jeho kombinace s Neem, což je je vhodná proti chřipce. Zesiluje jeho účinek a přináší rychlejší úlevu při teplotách z běžného nachlazení, kašli a zánětu průdušek.
· V některých medicínách se používá k léčení angíny pectoris a rakoviny.
· Používá se jako přísada do pálivého koření nebo jako součást likérů.
Dávkování a příprava
Doporučené dávkování je 0,3–0,6 gramů denně ve formě extraktu, který připravíme smícháním s vodou v poměru 10:1 a vypijeme nebo jej přidáme do jogurtu nebo smoothie.
Čaj připravíme tak, že jednu lžičku jemně nastrouhaného kořene přelijeme vroucí vodou a necháme přikryté 5 minut stát. Scedíme a pijeme 3x denně půl hodiny před jídlem.
Z důvodu nedostatku informací o této rostlině není vhodný pro těhotné a kojící ženy.