Většina z nás nemá hmyz příliš v oblibě. To však neznamená, že nám není prospěšný.
Naopak, hmyz je naší zahrádce velice užitečný. Některé druhy ničí přirozenou cestou škůdce, a jiné pomáhají opylovat květy rostlin či stromů. V neposlední řadě napomáháme koloběhu přírody obecně, neboť v posledních desítkách let dostává příroda doslova zabrat.
Proto, je dobré nemyslet před přicházející zimou jen na lesní zvěř, ptáky nebo naše čtyřnohé miláčky. Ale také na hmyz, který v rozrůstajících se moderních zástavbách, ztrácí šanci na zazimování.
Skvělým řešením jsou hmyzí domečky. Jedná se v podstatě o dřevěný domeček či budku, která je vyplněna spoustou malých kusů dřeva, klacků, slámy nebo kůry ze stromů. Můžou být použity veškeré přírodniny, které vás napadnou. Skořápky od ořechů, bambusové tyče,sláma, šišky, mech, rákosová stébla, svázané větve stromů nebo hobliny . Ale i staré děrované cihly nebo kus dřeva, do kterého navrtáte díry.
Ubytování včel, škvorů, berušek a ostatních, můžete očekávat opravdu pár dní po umístění hmyzího hotelu ve vaši zahradě.
Pár rad na závěr:
1. Snažte se domeček umístit na jižní stranu, a vyberte místo kde nefouká.
2. Zadní stranu neuzavírejte, aby byl úkryt přístupný hmyzu z obou stran.
3. Při výrobě se snažte myslet na případné „predátory“ v podobě ptáků, myší či koček, a část domečků opatřit pletivem. Aby se hmyzí azyl nestal chutnou snídaní pro některého z ptáků.
Hmyzí dům je nejen funkční, ale i designová záležitost. Rozhodně bude vaši zahradu vkusně zdobit. A, navíc, můžete si je vyrobit sami! S výrobou vám mohou pomoci děti, pro které to bude jistě velká zábava. A vy je tak můžete vést k ekologickému přemýšlení.
Nyní už můžete pouze očekávat poděkování hmyzu v podobě krásné a zdravé zahrady. A v zimě vás pak může hřát pocit, že jste se pomohli někomu zahřát.