Samozřejmě se nemusí jednat jen o vaše miminko, můžete také udělat radost kterékoli těhotné příbuzné nebo kamarádce. Patchworková technika je velmi jednoduchá a zvládne ji i naprostá začátečnice, která se šicím strojem není příliš velká kamarádka. Výhodou takovéto deky je, že to bude naprostý originál, navíc do ní můžete zakomponovat všechny barvy a vzory, které se vám líbí, nebo navíc můžete zužitkovat zbytky látek, které se vám doma povalují. Tyto dečky mají také nesmírnou výhodu v tom, že jsou díky vatelínu vevnitř měkké a teplé, takže jimi můžete miminko bez obav za chladného počasí přikrýt v kočárku, nebo může sloužit i jako podložka, na které se miminko může batolit a koulet ze strany na stranu.
Pracovní postup:
Nejprve se nastříháme stejné díly látky (vždy jedna látka má stejné dílky, ale jiná látka už může mít vystřižený tvar odlišný), tyto dílky si poskládáme k sobě tak, jak chceme, aby výsledný efekt vypadal, tvary by do sebe měly zapadat a je také třeba myslet na půlcentimetrovou švovou záložku (stříhat tvar ze všech stran o půl centimetru širší). Pro začátek bych doporučila jednodušší tvary, jako jsou čtverce a obdélníky. Když máme nastříháno, tak k sobě tvary začneme postupně sešívat, nejprve od malých kousků. Jakmile máme sešito a deka má požadovaný vzhled a velikost, zapneme si žehličku a všechny tytu švy rozžehlíme. Vytáhneme si vatelínovou metráž, kterou si roztáhneme a položíme na něj sešitou deku lícem nahoru, vatelín musí deku přesahovat ze všech stran.
Sešitou deku k vatelínu přišpendlíme a začneme pomalu prošívat ve všech původních švech, ve kterých jsme sešívali kousky látky, vznikne nám tak požadovaný plastický vzhled. Jakmile máme prošito, vezmeme si látku, která bude tvořit spodní stranu dečky. Tu si položíme lícní stranou na lícní stranu patchworku a ze tří a půl stran je tak obšijeme dokola, poté převrátíme, aby se nám již ukázala lícní strana deky, a u zbylé díry v kraji deky vmáčkneme švovou záložku dovnitř a okraj prošijeme. No a je hotová.