To, že by všichni ti, kdo poctivě pracují, měli být řádně odměněni, je spíše utopie. Spousta zaměstnanců pobírá mzdu, která není adekvátní jejich výkonu a pracovnímu nasazení, mnohdy ani pracovním podmínkám.
Průměrná mzda, její růst, rozdíl mezi platy žen a mužů
Pokud slýcháme o průměrné mzdě, běžný občan na takovou částku ani zdaleka nedosáhne. Ti, kdo jsou na tom nejhůře, pobírali kolem dvanácti tisíc korun českých. Opakem jsou příjmy dosahující téměř padesáti tisíc korun českých. V roce 2017 se průměrný plat pohyboval kolem třiceti tisíc korun českých, oproti roku 2016 to bylo o necelých devět procent více. Za posledních deset let se jednalo o nejrazantnější zvýšení mezd. Současně s tím ale vzrostla i inflace. Stejně tak, jako tomu bylo doposud, platy mezi ženami a muži se výrazně liší, i v první polovině letošního roku tomu nebylo jinak, rozdíl činil zhruba pět tisíc korun českých, samozřejmě lépe jsou placeni muži.
Ve kterém kraji a oboru jsou na tom lépe a kde hůře
Největší nárůst mezd zaznamenali lidé na Karlovarsku a poté na Vysočině. V krajích jako takových se platy zvýšily o osm procent, v hlavním městě to bylo o procento méně.
Pokud pracujete v kultuře či turistickém ruchu, měli jste na výplatní pásce zaznamenat nárůst o třináct procent, učitelé, zdravotníci a státní správa o procento méně, v podnikatelských činnostech se zvedly platy zhruba o osm procent.
Nejhůře na tom byli bankovní ústavy a společnosti zabývající se telekomunikacemi, s přihlédnutím k tomu, že se zde průměrný výdělek pohybuje kolem padesáti pěti tisíc korun českých, to však není nic tragického.
Všechny tyto změny jsou důsledkem nízké nezaměstnanosti a celkem výrazným růstem české ekonomiky.
Realita v číslech
Jen pro upřesnění, v číslech je to tak, že za posledních několik let se platy téměř zdvojnásobily, ve chvíli, kdy se zohlední i vliv inflace, je tento údaj zavádějící a skutečný nárůst mezd činil jen něco kolem šestnácti procent.