Ze začátku si vysvětleme pro laiky, co vlastně znamená doping, všude se dočtete tohle – jako doping se ve sportu označuje používání látek a metod uvedených v Seznamu zakázaných látek a metod vydávaném každoročně Světovou antidopingovou agenturou (WADA). Zamýšleným efektem dopingu je zejména bezprostřední zvýšení výkonu nebo urychlení regenerace při tréninku, pro laiky se to dá přeložit tak, že sportovec ať už pro rychlejší nárůst svalové hmoty nebo aby mohl podávat vyšší výkon, užívá zakázané látky.
V roce 1967 kdy Mezinárodní olympijský výbor zavedl první antidopingové kontroly, své jednání odůvodnil takto: „Doping je používání látek, které patří do skupiny zakázaných prostředků, ale také užívání ilegálních metod, jako např. krevního dopingu“.
O dopingu minimálně jednou slyšel pravděpodobně každý z nás, protože poslední dobou se bez něj neobejdou snad jediné olympijské hry nebo nějaký šampionát.
Cesta k dopingu může být u špičkového sportovce velmi rychlá. Na výkonech a výsledcích záleží jeho celá kariéra, kterou tvrdě a dlouho budoval. Na sportovních kláních typu mistrovství světa, Tour de France nebo olympijské hry je na sportovce vyvíjen enormní tlak. Špičkové výkony žádá tým, fanoušci a především sponzoři.
Sáhnout proto po dopingu, který úspěch přiblíží a urychlí, je pak asi velmi snadné, a dá se k dopingu takto zlákat nejeden vrcholový sportovec, kterému už se např. sportovní kariéra blíží ke konci a chce „ještě něco dokázat“.
Doping je nejen nesportovní, ale hlavně životu nebezpečný, velmi nepříznivě působí na organismus. Jen anabolika, která jsou nejčastěji užívána jako doping, velmi může poškodit zdraví také krevní doping– sportovec si nechá zpravidla odebrat krev, pak pokračuje v tréninku. Bezprostředně před závodem si nechá transfúzí krev vrátit do organismu, eventuelně spolu s dalšími krevními produkty, což zvýší jeho schopnosti , jsou známy případy infarktů i u velmi mladých sportovců, užívání dopingu v jakékoliv formě může způsobit i smrt, přesto spousta vrcholových sportovců tohle riskuje.
Mezi dopingové látky patří:
– stimulační látky– mají povzbuzující účinek na centrální nervový systém, např. amfetamin, efedrin
– narkotická analgetika– utišují bolesti např. morfin, kodein
– anabolické steroidy– to jsou chemické sloučeniny příbuzné mužskému pohlavnímu hormonu – testosteronu. Anabolické steroidy bývají nejčastěji zneužívány u takových sportů, kde je zájem zvětšit svalovou hmotu, sílu a výkonnost sportovce (např. vzpěrači, vrhači koulí, maratonci a další)
– beta-blokátory– jde o látky, které snižují frekvenci srdečních kontrakcí, používají je sportovci, u kterých je kladen důraz na přesnost, např. při střeleckých disciplinách
– diuretika– to jsou látky, které působí zvýšené vylučování moči z organismu. Sportovci jich zneužívají především, když se snaží touto cestou rychle snížit koncentraci všech výše uvedených látek v moči před antidopingovou kontrolou, u některých ženských sportů, kdy ženy rychle potřebují zhubnout
– v neposlední řadě se mezi ně počítá také alkohol a další omamné látky.